Bez ladu a skladu,  Inspirace

Proč ráda selhávám?

No dobře – hned na začátku vám tady napíšu, že to tak není. Vůbec neselhávám ráda. 😉Ale pravda je taková, že jsem se selháním naučila žít a naučila jsem se ho využívat.

“Víte jaký je rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem? Jen a jen v tom, že ten úspěšný vydržel déle, než ten neúspěšný.”

V naší době a naší západní společnosti je úspěch oslavován, obdivován, záviděn a doslova opěvován.
Ale co selhání? Selhání, která zažívá každý úspěšný člověk?

Podívejme se na pár lidí, kteří neuspěli, neuspěli a pak ještě neuspěli – ale vydrželi tak dlouho, že úspěchu dosáhli.

Steven Spielberg byl třikrátnepřijat filmovou školou University of Southern California . Nakonec navštěvoval jinou školu ze které také odešel. Školu dokončil až po mnoha letech.

Podnikatel a produktivní mág Tim Ferriss byl odmítnut vydavateli 25krát se svojí knihou  Čtyřhodinový pracovní týden . Nakonec se stal prodejcem New York Times, a tento úspěch zopakoval s knihami  Čtyřhodinové tělo   a  Čtyřhodinový šéfkuchař.

Zakladatel firmy Pandora, Tim Westergren, byl odmítnut o více než 300 x. Nemohl sehnat financování. Aby kompenzoval nedostatek finančních prostředků, pracoval Westergren zdarma a přesvědčil ostatní, aby udělali totéž.

Velký vzor mnoha podnikatelů a jeden z nejbohatších podnikatelů ve Velké Británii Richard Branson založil více než 400 společností, než založil společnost, Virgin Galactic. Stejně jako u každého úspěšného podnikatele selhal v mnoha podnicích  od společnosti Virgin Cola po Virgin Brides, Virgin Cars, Virgin Clothing až Virgin Cosmetics.  Nakonec ale uspěl – a proč? Protože jednoduše vytrval a nevzdal se.

Plukovník Sanders byl odmítnut 1 009krát, když se pokoušel prodat smažený kuřecí recept. Jak všichni víme, KFC je dnes světově uznávanou franšízou a pravděpodobně inspirovala založení dalších společností, které mají v nabídce smažené kuřecí pokrmy. 

A nyní mezi herce – Sylvester Stallone byl odmítnut 1500 krát, když se pokusil prodat svůj scénář k filmu Rocky . Stallone trpí částečně ochrnutou tváři, což mu znesnadnilo prosadit se v oboru, který je více méně o vzhledu. Dnes je  Rocky jednou z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob.

Dnes, kdy je vše zaměřeno na úspěch je neúspěch skoro stigma. A zákony tomu ještě nahrávají tím, že pro podnikavé lidi není dobré prostředí. Nějakou úlevu v prvních letech podnikání, nebo dokonce podporu nemůžete čekat.

Selhání je ale jen prostředek, díky němuž se učíme jak jít dál, jak se poučit z chyb, udělat opatření a postoupit kupředu – blíže k úspěchu.

A jak tedy postupovat když neuspějete?

  • rozhodně se tím netrapte, nikomu se neomlouvejte – jen říkejte – hmmm, tak teď už vím, kterou cestou nepůjdu.
  • pracujte, učte se, zkoušejte, nikdy se nezastavujte ve své snaze dojít k vytyčenému cíli.
  • poučte se z chyb a zapamatujte si, co fungovalo
  • zanalyzujte své postupy, své chyby, ale také úspěchy
  • a opět se vydejte na další cestu – ze začátku za neúspěchy, ale nakonec – nakonec to bude stát za to…

Čím častěji selžete, tím více se poučíte. Čím více se poučíte, tím méně chyb uděláte. Čím méně chyb uděláte, tím úspěšnější budete – a nakonec dosáhnete vytyčeného cíle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *