Bez ladu a skladu,  Inspirace

Někdy je toho na nás zkrátka moc – co pak?

Tak já vám něco napíšu – ale nikde to prosím neříkejte. 😂
Nějak mám letos pocit, že se Vánoce ani neblíží. Nic nestíhám – a to se s Vánoci nijak nestresuji. Ani nepřichází ta správná Vánoční nálada.
A L. je na tom snad ještě hůř. Ten se vždy na vánoce těší jako malé dítě. Miluje tu atmosféru, to, že jsou lidi na sebe najednou hodnější a vše je pomalejší – tedy myslím tím od Štědrého dne. tak do Nového roku – pak se to zase změní… Vždy má už od září namyšleno co komu dá a spíše toho vymyslí až moc, než že by neměl nápady.

A letos – NIC.

Ani atmosféra, ani těšení (no trochu se určitě těší, ale jako by to nevnímal) ani dárky. Jen jakýsi stres. Je to pro něj neobvyklé a tak jsem se zamyslela nad tím, co v takovém případě dělat.

Není úplně třeba ho posílat za cvokařem 😅😄 – je to jen dočasná záležitost, která je myslím způsobena tím, že se toho na něj – a koneckonců i na mě navalilo trochu moc.

Co tedy dělat abychom nezešíleli?

1 – Udělejte si čas na sebe.
No tak teď jsem tomu dala zdánlivě korunu. Vždyť teď jsem si řekli, že jsme ve shonu a nic nestíháme a prej čas na sebe. Ale udělat si čas na sebe je zkrátka základ. I kdyby to za den mělo být jen na půl hodiny, tak si ten čas zkrátka udělejte. I kdyby si rodina měla udělat večeři sama, nebo by se přimontování poličky mělo odložit na příští rok – tak si ho udělejte. I kdyby…no vy to určitě chápete.

2 – Zastavte se.
Když nevíte kudy kam a všeho je na vás moc, pak všeho nechte a nadechněte se. Tak – další taková blbá rada, kdy se v největším shonu budeme zastavovat. Co přijde příště – Vánoce v srpnu? 😊
Ne, to ne. Ale aby jste se v myšlení, v organizaci práce, v určení si priorit mohli posunout kupředu je potřeba se zastavit. A ne – nestačí na 20 minut. Ale na jeden den – to by stačit mohlo. Zkuste to.

3 – Priority, priority, priority.
Když se opravdu zamyslíte a třeba si i napíšete, co jste ten den dělali, pak zjistíte, kolik zbytečností uděláme za jeden den. Co teprve za týden, za měsíc, za rok… Děláme tisíc věcí jen proto, že je to tak zvykem, nebo, že si myslím, že je to potřeba i když není. Děláme mnoho věcí pro okolí… Napište si úkoly a postupujte podle nic. A až je budete mít hotové? Nenechte se vmanipulovat do dalších nesmyslů – lehněte si s knížkou, odpočívejte, udělejte si tu chvíli pro sebe.
A mimochodem – říkat NE na věci, které nejsou potřeba je běžné.

4 – Prioritou je to, co chcete…
Je tak málo lidí, kteří mají nějaké priority. A je to škoda – vždyť člověk se svojí myslí je zázračný tvor. L. to řeší docela často při koučování – lidi, kteří si mysleli, že musí vše a vlastně neudělali nic pořádně a nakonec kvůli tomu všemu končíme se syndromem vyhoření, s depresemi, s nejistotou… A přitom to není tak těžké – teď jsou na obzoru Vánoční svátky a je to nejlepší chvíle, kdy si můžete napsat co chcete dosáhnout v lednu, za půl roku, za rok, za pět let. A ne – chci být spokojená, nebo spokojený. To ne. Pěkně dopodrobna -co chcete dosáhnout, jak chcete žít, jaký sen si splníte. Zkuste to… Budete překvapeni.

5 – Na nic by jste neměli být sami.
Znám několik rodin, kde je vše na ženě. Muž si jde zahrát hokej, nebo fotbal, jde si sednout “na jedno”. Odejde do práce a po příchodu kouká na fotbal, biatlon, hokej, basket… no ono tam určitě něco důležitého je. Děti jsou zlatíčka – ale také by si na trénink mohly zajet ty dvě zastávky autobusem a sestra by taky mohla pochopit, že když si k nám dá na hlídání tři děti “aby trochu poklidila v klidu upekla cukroví”. Pak my ten čas na úklid ani na pečení nemáme.
A tak se nebojte a nejen, že se musíme naučit říkat NE, ale také musíme umět práci a povinnosti delegovat.

Každý člověk má svou hranici za kterou se tělo, nebo mysl vypnou a nejdou dál. Nenechme to dojít tak daleko. Tak končím – vypínám a jdu si udělat dobrý čaj, trochu cukroví uzobnu ze zásob, pustím si nějakou pohádku a budu relaxovat. A L. už taky bude vyhnaný od počítače – jen ať se začne v klidu těšit na vánoce. Bez té atmosféry těšení to není nějak ono.

A vy si je také užijte.
Mějte úžasný den se sluncem nad hlavou.
Szába

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *