Bez ladu a skladu,  JÓGA

Jak začít s Jógou – a proč vůbec začínat

To, že Jóga někoho baví, neznamená, že musí bavit i druhého a když ten druhý cestu najde, třetí ji najít nemusí i když se bude snažit.

Ale bylo by asi dobré si hned na začátek říct jednu věc:

“Jóga není jen o cvičení. Jde o komplexní pohled na svět, jde o filozofii života, která není striktně daná. Každý v ní může nalézt vlastní směr, vlastní úroveň vnímání života, zásady pro tělo i mysl. Jóga je nástroj, díky němuž můžete změnit svůj život.”

Následujícími řádky možná trochu předbíháme. Ale je dobré vědět, co můžeme od Jógy očekávat. Jóga má osm základních stupňů, které můžeme pojmout jako celek, nebo si můžeme vybrat jen některé body, případně se můžeme s těmito body ztotožnit, ale to bude tak vše – dále pro vás může jít “pouze” o intuici se kterou budete postupovat.

Yamas – jde o etická doporučení, díky kterým měníme svět a sebe k lepšímu. Patří tam: neubližovat, být upřímný, nebrat cizí věci, oprostit se od chtění, být slušný.
Niyamas – morální zásady pro náš vnitřní život: čistota, spokojenost, disciplína, studium a oddanost bohu.
Asana – pravidelné cvičení určené sestavy.
Pranayama – zde jde o dechová cvičení, která používáme pro zklidnění, nebo jako přípravu před cvičením.
Pratyahara – odpoutání od těla a mysli.
Dharana – jde o zvládnutí koncentrace a absolutního soustředění. Využívá se u meditací.
Dhyana – pokročilá, hluboká meditace.
Samadhi – jde o cíl kterého bychom měli prostřednictvím Jógy dosáhnout., Pochopení podstaty své i světa, hluboké smíření, pochopení…

A proč tedy s Jógou začít?
Jóga je pro každého! – Opravdu… Věřte mi. 😄😆

Alespoň stručně si tedy napišme přínosy Jógy pro běžný život:
– zlepšení fyzické stránky. Jak síla, tak pružnost těla.
– uvolnění stresu a napětí, které jsou všudypřítomné.
– tělesná relaxace a uvolnění.
– zvýšení vitality a energie.
– při pravidelném cvičení se snižuje nebezpečí onemocnění například kardiovaskulárních nemocí, cukrovky, vysokého tlaku a mnoho dalších.
– zlepšení kvality spánku a klidu během spánku.
– vyrovnanost, vnitřní štěstí, sebeuvědomění.
– zlepšuje se nálada člověka.
– pokud chodíte někam cvičit zlepšují se sociální dovednosti.

Jak a kdy s Jógou tedy začít?
Jógu může začít cvičit každý a může s ní začít kdykoli. Jsou lidé, kteří začínají s Jógou v 70 letech a i tak jim Jóga zlepší kvalitu jejich života. Samozřejmě když začnete dříve, je to plus.

Možná vás nyní napadne – Co když mi to nepůjde? Co když se tam ztrapním?
nemusíte se bát – v Józe se nesoutěží a nikdo nikoho nepředstihuje, neskáčou tam vítězové a nebrečí poražení. Když se objeví cvik, který nezvládnete, zkrátka uděláte, co vám půjde.
Ono takový stoj na hlavě, nebo propletení končetin často nezvládne ani pokročilý jogín.

Kde mám začít cvičit Jógu?
Jóga je nyní trend. Dalo by se napsat i módní záležitost. Ale důvod, proč začneme s Jógou je nepodstatný – hlavní je začít.
Díky popularitě jógy je i mnoho jógových center. Jistě ve vašem okolí nějaké najdete. A pokud jste z městečka menšího, nebo většího, bude u vás center několik, můžete si tedy vybrat.
Co v Centru Jógy čekat?
Tak především cvičení Jógy – ale na to se asi neptáte…
Mimo Jógu se můžete setkat s meditacemi. Zpíváním manter. Přednáškami. Někde i s olejíčky pro jógu, pro uvolnění, pro meditaci…
Krom cvičení, nic z toho nemusíte. Ale alespoň meditace bych doporučovala. Když nic jiného, uvolníte se a zklidníte, aniž by vám někdo nutil nějakou doktrínu, nějaké náboženství. A pokud to některý cvičitel dělá, není to správně a najděte si jiné centrum.

Co když u vás není Jógové centrum, nebo se vám tam nechce?
Pak je jednoduchá rada – na youtube.com najdete nepřeberné množství videí. Jen si vybrat.
Ale dávejte si pozor – ne všechna videa jsou kvalitní, některá vás přesvědčují, že to, či ono musíte udělat, není to cvičení, kde se postupuje krok za krokem…
Myslím, že lepší je najít si nějaký placený kurz a tam můžete postupovat krok za krokem. Na některých stránkách se můžete i zeptat na co potřebujete.

Je jen jeden druh Jógy?
Tak to ani náhodou. Druhů Jógy je mnoho a nad některými novinkami zůstává rozum stát.
Asi nejčastější je Power Jóga, Hatha jóga a snad ještě Jivamukti jóga.
Pokud ale vidíte studio, které má jiný název – třeba Sluneční Jóga, tak se neobracejte – běžte se zeptat jaký druh Jógy dělají – nebo běžte na jednu hodinu a uvidíte.

Co na Jógu potřebujete?
Základem je kvalitní podložka. Podložek je několik druhů a tak si vyberte tu, která vám bude sympatická. Časem zjistíte, co by jste potřebovali.
Dále už vyloženě nic – časem nějaký polštář na sezení, nebo doplňky.
A ještě jedna věc – snad nejdůležitější. ODHODLÁNÍ!

Pokud máte nějaký dotaz – můžete písnout. Moje cesta k Józe také nebyla úplně přímá, jak jsem psala v minulém Jógovém článku a tak vám mohu v některých věcech poradit.

Mějte úžasný den se sluncem nad hlavou.
Szába

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *