Bez ladu a skladu,  Inspirace

Jak být pozitivní, když jsem v depce?!

Hodně se mluví o tom, že by člověk měl být převážně pozitivní. Ono je docela jasné, že to nejde stále… Ale alespoň většinou. Jak ale kruci na to, když jsem v depce? Když se blíží Vánoce a všichni mají vše skoro hotovo a my ještě ani nezačali? Když v baráku pokazí výtah a lednice zároveň a vy bydlíte ve 4 patře? Když se snažíte něco nového dělat a ono se ne a ne dařit? Když… Když…

Kolik já jsem přečetla – a čtu knih o svém rozvoji, o pozitivním myšlení, o tom jak být úspěšná. V duchu si říkám: “mohla bych o tom přednášet”. Koukám na videa, čtu články – a vše vypadá super, ten den je vše sluníčkový.
Ale druhý den je vše zase v obyčejné šedi a zase mám pocit, že se nic nedaří…

Zažili jste to někdy? Měli jste někdy tyto pocity? Kde je ten problém, že se to nedaří jako “jiným” lidem?

Ta zásadní věc je ta, že teorie nikdy nenahradí zkušenost!

Něco jiného je totiž realita a něco jiného je praxe – to co jsme zažili, co už máme “osahané”. Je super se vzdělávat, poslouchat videa, číst knihy a články, absolvovat kurzy. Ale to, co si sami zažijeme se nám v mysli uloží a mozek si to přiřadí k pocitu.

Dobře – ale pokud se tedy budeme chovat tak jak chceme, pak bude vše OK, protože budeme zažívat to, co chceme. Není to tak?

Bohužel není – máme v mysli zažité “cestičky” kterými se vydáváme ve chvílích, které jakoby známe. Mozek nás pak vede k věcem, které dělat nechceme, ale děláme je, protože to mozku připadá přirozené.

Uveďme si nějaké příklady situací, kdy se necítíme dobře a konáme jak nechceme:
nadáváme na nějakou situaci i když víme, že bychom měli situaci řešit. Mozek má zažito, že je to nejpohodlnější. Proč něco dělat, když je to nejisté?
v duchu se bojíme, že nám uteče partner a místo toho abychom k němu byli milí a vstřícní, hádáme se s ním – je to obranné chování, díky kterému chceme sami sebe přesvědčit, že nám na to tolik nezáleží a že my to zvládneme sami.
měli bychom se bránit, ale my stojíme a necháme si vše líbit. Mozek vyhodnotil situaci tak, že obrana by mohla způsobit další agresi a tak mlčíme…
nejsme odvážní v podnikání a neinvestujeme tam, kde bychom měli. Mozek si je jist těmi pár tisícovkami a nekouká za roh, kde by vydělal víc – jistota je jistota.

Čím to teda je způsobeno? Co stojí za těmito našimi reakcemi, které v podstatě ani nechceme?

V mozku máme takovou část, která se jmenuje amygdala a ta je zodpovědná za náš strach. Ne nadarmo se říká, že statečný člověk umře jednou, ale zbabělec umírá každý den. S strach zabíjí minimálně náš růst, náš rozvoj, naši pohodu…
Ale pro nás je důležité, že se v našem těle vytváří strach, pocit nejistoty, stresu a tak děláme věci, které dělat nechceme a neděláme ty, které bychom měli.

Co s tím?

Především si musíme uvědomit, že pokud se budeme chovat podle starých vzorců, nemůže u nás dojít ke změně.
Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že to není nijak snadné. Ono to nejde silou, taková změna se musí vytvořit v čase. Musí se na tom pracovat. Hodně lidí si myslí, že oni se měnit nemusí, že stačí, když se změní situace kolem nich, nebo se změní okolí. Je vám asi jasné, co nyní napíšu: není to pravda. Nejdříve se musíme změnit my sami.

A konkrétně?

  • kdykoli “ujedete” zanalyzujte si své pocity, své jednání a příště se soustřeďte na to aby jste se zachovali jinak – podle svých představ.
  • najděte si činnost u které se zklidníte, uvolníte. Činnost, kdy nebudete muset na nic myslet a také činnost, ve které jste dobří – zvýší se vám sebevědomí.
  • sportujte, cvičte jógu, meditujte. Toto vše uvolní ve vašem těle antistresové hormony a vy budete klidnější, navíc si srovnáte při těchto aktivitách myšlenky.
  • kvalitní spánek je základ všeho. Pokud se dobře vyspíte, máte plno energie a budete odolávat stresu lépe, než unavení.
  • dělejte věci “jinak”: Pokud se bojíte, hledejte způsoby, které vám připadají zvláštní, nebo netradiční.
  • najděte si někoho, kdo vám s tím pomůže. Nějakého kouče, odborníka. Kamarádka u kávy potěší, ale nepomůže nám. 🙂

Mohu doporučit Luboš Szabó – kouč a mentor. Rád vám pomůže.

V každém případě, zkuste krok za krokem jít za svým lepším já a tím také za lepším životem. Včera jsem také neměla nejlepší den. Vše jako by se spyklo. Večer jsem měla jógu a po ní to bylo lepší. A dnes – další den, další krok k lepšímu já.

Mějte úžasný den se sluncem nad hlavou.
Szába

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *