Bez ladu a skladu,  Inspirace

Co mě štve – co vás štve!

Je tady nový rok a jako každý rok se objevují katastrofické scénáře, kolik, že máme ještě času, než se zhroutí civilizace. Objevují se obrázky, které v nás vyvolávají strach z budoucnosti, vynořují se nový mesiášové ekologie, kteří ví naprosto přesně co je špatně…

Ale co mě štve?
– Vadí mi, když lidi v lese odhazují to, co měli sílu do lesa donést plné.
– Štve mě, že využíváme vše bez rozmyslu a bouříme proti tomu – tedy dokud se to nedotkne přímo nás.
– Děsí mne jak vlastní neopatrností ročně shoří statisíce hektarů lesa.
– A vadí mi, že žijeme v nadbytku a plýtváme jako by zítřek neměl přijít.
– Štve mě, když se do role zachránců pasují děti, které mají největší spotřebu.
– Pobuřuje mne, že ti, kteří mají moc něco udělat to nedělají. A “obyčejní” MY – až na výjimky – také ne, protože to nepovažujeme za důležité – nemáme totiž zpravidla dost informací co s tím.
– Nechápu, proč rodiče vozí děti autem ke škole, když to mají sotva 150 metrů z domova.
– A co už vůbec nechápu, že je možné na chemické přípravky dělat reklamu jak jsou ekologické a plné látek z pralesa…
– Jsem naštvaná, když šnorchluji a každých 50 metrů sbírám odpadky.

Nechápu toho ještě mnohem víc. A stejně tak moc věcí mne štve.

Co mám tedy dělat? Co máme dělat my všichni?

Máme odjet do Austrálie a tam hasit?
Máme přestat topit, svítit, vařit?
Máme začít chodit pěšky, nebo chovat koně?

Podle mne jeden recept existuje.
Mluvil o něm a také podle něj žil již Leonardo da Vinci.

“Jednoduchost je nejvyšší forma moudrosti”

Jednoduchost neznamená, že žijeme v jeskyni. Naopak – žít plný život jednodušeji a úsporněji nás přivede k plnému prožívání života. Nebudeme totiž obklopeni hloupostmi, ale budeme se více věnovat sobě, rodině, věcem okolo nás.
Není to snadné zjednodušit si každodenní život.
Možná vás nyní napadne – proč bych to dělal/a, když takových lidí moc není.
nenechte se mýlit – lidí, kteří žijí minimalismem, nebo se k němu alespoň blíží je více, než si myslíte. A každý rok jich přibývá.

Ono je snadné vykládat o ochraně přírody a o neplýtvání, když máme vilu jako hrad, čtyři děti, odpadků stejně jako malá vesnice a stejně tolik spotřebu energií za náš vyhřívaný bazén. Pak pošleme pár tisíc na záchranu psů, nebo na boj s katastrofou a sedíme si v kožené sedačce za 100,000 tisíc a jsme celí spokojení jak jsme tu přírodu pěkně ochránili.

Minimalismus není výmyslem západního světa, který už roupama nevěděl co… Jde o životní styl, který k nám stejně, jako třeba meditace, nebo jóga přišel z východu, kde se tento styl života rozvíjí již po tisíciletí.

K minimalismu velice často dojdou lidé poté, co začnou pochybovat o svém životě, nebo jsou přesyceni západním, uspěchaným stylem života. Často k němu také docházejí lidé, kteří si uvědomí, že hromadění majetku je nečiní šťastnými. Že zapoměli žít a s rodinou si neužívají, ale spíše přežívají.

Co ale s tím? Ono je jednoduché o minimalismu mluvit, pokud jsme mladí a teprve se zařizuje. To je pak často z nouze ctnost.

1 – Uvědomění.
Jako první přichází uvědomění, že takový život, jaký žijeme není to, co chceme, že nás to nenaplňuje, že nejsme šťastní. A jakmile pochopíme, že veškeré neštěstí a utrpení si způsobujeme sami, je to jen krůček k tomu, začít toto vše řešit. A jednou z cest je právě minimalizmus. Jakmile vše zbytečné v nás i kolem nás necháme odejít, svět se stane veselejší, pohodovější a méně náročný.

2 – Uvolňování.
Pomalu začínáme náš život zjednodušovat – nejdříve maličkostmi. Třeba nemusíme mít každý rok novou televizi, nemusíme nosit nejmodernější boty a nekupujeme nápoje v PET lahvích.

3 – Zklidňování.
Když jsme stále obklopeni věcmi o které se musíme starat, stejně tak jako spoustou úkolů, jsme neustále nervózní, nic nestíháme – zaneprázdnění. Ale když se na to podíváte blíže, jde spíše o zvyk. Jakmile se tohoto zvyku a některých zbytečných úkolů zbavíte, najednou máte spoustu času. A na co – no na odpočinek, cvičení, koníčky, čas s rodinou.

OBYČEJNÝ SVĚT – A TAK VZÁCNÝ.

4 – Nezahlťme se.
Když plánujete změnu, naplánujte si pouze jednu věc v jeden okamžik. Ono to někdy není snadné změnit životní styl. Až tuto změnu vstřebáte zaměřte se pak na další věc. Naučte se věci, které chcete dělat a které si chcete ponechat – nebo k nim právě v rámci zjednodušení dojdete – užívat. Užívejte si cokoli děláte a věnujte jim plnou pozornost.

5 – Radost v obyčejném dni.
Najděte si radost ve všem co děláte. Vaším ideálem by mělo být dělat maximálně polovinu věcí, které jste schopni dělat. K čemu je uhnaný život? Hodně lidí si myslí, že splní ještě tento úkol – že budou makat ještě tento rok, ještě vydělají jeden milion – a pak, pak už skončí a zvolní. Pak budou odpočívat. Věřte, že to tak nikdy není. Změnu musíte dělat vědomě a pomalu. Jakmile ve zpomalení, ve zklidnění najdete radost, tak máte víceméně vyhráno.

6 – Co chcete, kam chcete, proč to chcete?!
Je až s podivem, kolik lidí neví, co chtějí, kam směřují. Toto si ujasnit je jedna z nejdůležitějších věcí, které potřebujeme abychom mohli nasměrovat život tím správným směrem. Zkuste se nyní zamyslet nad tím, co by se stalo, kdyby jste jasně věděli co chcete, kam směřujete? Změnilo by to ve vašem životě něco? Pohli by jste se jiným směrem? Byli by jste klidnější, nebo naopak?
V každém případě by to znamenalo, že váš život dostal smysl. A jako bonus – věděli byste, kterým věcem se musíte a chcete věnovat a kterým ne.

A co nyní? Nyní si běžte odpočinout. Zase jsem se nějak rozepsala a ono dělat NIC je super. Nikdy totiž neděláme nic. Budeme relaxovat, přemýšlet, usmívat se, plánovat, snít.

Mějte úžasný den se sluncem nad hlavou.
Szába

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *